Teatr
XVIII Gliwickie Spotkania Teatralne

XVIII Gliwickie Spotkania Teatralne

  • 2007-05-08, do 2007-04-20
  • wolny
  • Gliwice

Opis

 Spektakle uliczne:


8 maja 2007, godz. 18.00 - trasa: GTM ul. Nowy Świat - Ruiny Teatru Miejskiego AL. Przyjaźni
Parada uliczna Gliwickiego Teatru Muzycznego

18 maja 2007, godz. 21.30 - plac Krakowski w Gliwicach
Kim jest ten człowiek we krwi? na podstawie "Makbeta" Williama Szekspira

Teatr Biuro Podróży z Poznania
Reżyseria: Paweł Szkotak
Muzyka: Wiki Nowikow
Scenografia: Teatr Biuro Podróży
Współpraca scenograficzna: Iza Kolka
Występują: zespół teatru


Plenerowy spektakl na podstawie Szekspirowskiego "Makbeta" opowiada o ludzkim losie determinowanym przeznaczeniem i wewnętrzną koniecznością. Przedstawia świat koszmaru wojny, sennych mar - świat zalany krwią, w którym obowiązuje prawo zdrady, intrygi i zbrodni. Przypomina o tragicznej konsekwencji: raz dokonane morderstwo pociąga za sobą następne i następne, a śmierć człowieka nie jest jego kresem - powraca on jako lęk, wyrzut sumienia, natręctwo myśli. Spektakl pokazuje świat chaosu, w którym porządek natury zastępuje logika śmierci. Dzieje się on na granicy świata realnego i koszmaru, gdzie bohaterowie z krwi i kości współistnieją z wiedźmami i duchami. Inspiracją do stworzenia spektaklu jest próba zmierzenia się z dramatem Szekspira jako mitem zbrodni w czasach, gdy życie ludzkie zaczyna przedstawiać coraz mniejszą wartość, a zbrodnia staje się czynnością powszednią, której coraz rzadziej towarzyszą rozterki i wątpliwości.

W przedstawieniu wykorzystano ruchomą, spektakularną scenografię, motocykle, szczudła i ogień.

Premiera: maj 2005


19 maja 2007, godz. 21.30 - plac Krakowski w Gliwicach
Nauka latania

Teatr Strefa Ciszy z Poznania
Scenariusz:
zespół teatru
Reżyseria: Adam Ziajski
Muzyka: Artur SOSEN Klimaszewski
Scenografia: Adam Wojda
Kostiumy: Agnieszka Krupieńczyk
Występują: Iwona Kotzur, Adam Wojda, Adam Ziajski, Przemo Prasnowski, Piotr Kamiński, Artur Klimaszewski, Julian Pęksa, Wojciech Luchowski


Teatr Strefa Ciszy często zaskakuje podejmowaniem tematów, które - wyraźnie dotycząc współczesności i naszych doraźnych problemów - nigdy nie ocierają się o publicystykę. Zawsze się metaforyzują, pogłębiają - i to w sposób absolutnie magiczny, nienachalny, pełen poezji. Widowisko plenerowe "Nauka latania" zostało przygotowane w ramach obchodów rocznicy Czerwca 56, jednakże niesie w sobie treści bardzo uniwersalne. Spektakl nawiązuje do mitu o Ikarze, który zapłacił za marzenia o wolności najwyższą cenę. Podstawowe pytanie, jakie stawia Strefa Ciszy, dotyczy ograniczeń. Tych, które stawiamy sobie i sami i tych, które stawiają nam inni. To właśnie jest tytułowa "nauka latania" - poszerzanie sfer wolności i tolerancji. Te problemy wydają się kluczowe w zderzeniu z dzisiejszą polską rzeczywistością. Grupa posługuje się bardzo plastycznymi elementami działań przestrzennych, często wykorzystując proste, ale atrakcyjne widowiskowo zabiegi, jak choćby ogromnej ilości bańki mydlane. Wspaniale oddaje nastrój totalitarnego terroru wciągnięcie i niejako uwięzienie w przestrzeni teatralnej części publiczności.

Premiera: czerwiec 2006


Imprezy towarszyszące:

10, 11, 12, i 13 maja 2007, godz. 21.30 - Rynek w Gliwicach
MARTIN ZET
Happening / videoinstalacja / wystawa

od 8 do 20 maja 2007 - foyer Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach
PIO
"Dwa tysiące PIOnty - Ilustracje"


Szczegółowy program XVIII GST - www.teatr.gliwice.pl

Serdecznie zapraszamy!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.