Dzieje się - Teatr

Wieczory z kulturą rosyjską

2007-01-18 12:50:58 | Gliwice

Po wieczorze czeskim i spotkaniach z kulturą żydowską przyszedł czas na artystyczną wyprawę na wschód. Nie daleki i egzotyczny, a ten sąsiedzki, tuż za granicą na Bugu, gdzie serca biją na bliską nam, słowiańską nutę... W programie wieczorów rosyjskich, zatytułowanych nieco figlarnie „Priviet, Rossija!", znajdą się: projekcja filmowa, recitale dwojga znakomitych pieśniarzy oraz spektakl teatralny.

27 lutego w kinie „Amok" (godz. 18.00) od filmu i to nie byle jakiego! - dziś pewnie nazwalibyśmy go kultowym. W 1934 roku, kiedy komedia „Świat się śmieje" została nakręcona, słowa tego nie znano w obecnym znaczeniu, co nie przeszkodziło filmowi zrobić prawdziwą furorę. To klasyk kina radzieckiego, pierwsza komedia muzyczna, w reżyserii Grigorija Aleksandrowa i z udziałem gwiazd: Lubow Orłowej i Leonida Utiosowa. Bohaterami filmu są pastuch Kostia, który robi karierę jako dyrygent orkiestry jazzowej, i Aniuta - służąca, która staje się główną gwiazdą tej orkiestry. O sukcesie tego filmowego musicalu zadecydowało kilka elementów, z których najważniejsze to umiejętne wykorzystanie wypróbowanych gagów, połączenie wątków komediowych z lirycznymi, efektowna inscenizacja, błyskotliwe kreacje aktorskie, a przede wszystkim muzyka Izaaka Dunajewskiego. Jego melodie znali i nucili wszyscy, jak imperium sowieckie długie i szerokie.

Drugą część wieczoru wypełni recital Aloszy Awdiejewa (godz 20.15) Pieśniarz ten od ponad trzydziestu lat mieszka w Polsce, łącząc z powodzeniem działalność artystyczną z naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmował się pantomimą, grał - jako pianista - w zespołach jazzowych Beale Street Band i Playing Family. Od roku 1976 do 1996 występował w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami". Jest znakomitym interpretatorem śpiewanych w oryginale ballad i romansów rosyjskich, a także pieśni wykonywanych w języku jidisz. Niezwykła żywiołowość, znakomity kontakt z publicznością, nieokiełznany temperament i tryskający humor - to cechy Aloszy Awdiejewa na estradzie. Towarzyszą mu dwaj gitarzyści: Kazimierz Adamczyk (bas) i Marek Piątek (gitara klasyczna).

Natomiast 28 lutego w Gliwickim Teatrze Muzycznym drugi wieczór rosyjski, w czasie którego przewidziany jest recital Żanny Biczewskiej (godz. 18.00) i przedstawienie Teatru Korez z Katowic (godz. 20.15).

Żanna Biczewska wystąpi w programie zatytułowanym „Emotions", na który złożą się utwory z jej najnowszej płyty pod tym właśnie tytułem. Kompozytorka i pieśniarka ludowa, interpretatorka rosyjskich oraz białoruskich ballad i romansów, nazywana „rosyjską Joan Baez" - karierę rozpoczęła w 1977 roku. Wielokrotnie nagradzana w ZSRR, koncertowała w całej Europie, wielokrotnie gościła też w Polsce. Jej ostatni recital „Emotions" to poetycka podróż w najgłębsze zakamarki serca i duszy. Artystka występuje w towarzystwie znakomitego rosyjskiego kompozytora i poety młodego pokolenia Giennadija Ponomariowa.

Ostatnim punktem programu imprezy „Priviet, Rossija!" będzie spektakl katowickiego Koreza złożony z dwóch jednoaktówek Antoniego Czechowa „Niedźwiedź" i „Oświadczyny" w reżyserii Macieja Ferlaka. Na scenie zobaczymy Elżbietę Okupską, Bogdana Kalusa, Piotra Warszawskiego i Mirosława Neinerta. Jednoaktówki, nazywane przez Czechowa scenicznymi żartami, zajmują ważne miejsce w jego twórczości. „Niedźwiedź" i „Oświadczyny" to dwie historie miłosne mające wspólny mianownik - sytuację oświadczyn. Zestawione zostały jednak na zasadzie kontrastu. Czechow, znakomity obserwator, ukazuje ludzi w skrajnych sytuacjach, w których ujawniają się emocje skrzętnie na co dzień ukrywane. Te humoreski obyczajowe są znakomitym studium charakterów uwypuklającym absurd wielu ludzkich poczynań.

Prigłaszajem!

Słowa kluczowe: priviet rossija
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
Szalone noÅźyczki Teatr Kwadrat
Spektakl "Szalone nożyczki" po raz 1000. na scenie Teatru Kwadrat [FOTO]

Przedstawienie od 20. lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Jasiek i... słuchowisko online
"Jasiek i..." - rusza cykl słuchowisk Wrocławskiego Teatru Lalek

W czasie epidemii macie okazję posłuchać spektakli online na stronie teatru WTL.

Ostatnio dodane
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.