Dzieje się - Teatr

Konkurs na spektakl w ruinach Teatru Miejskiego

2006-12-19 11:19:36 | Gliwice

Gliwickie Spotkania Teatralne po 17 edycjach zmieniają swoją formułę! Najnowsza edycja tego jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali na Śląsku odbędzie się według zupełnie nowych zasad.

W czerwcu 2006 roku dyrektor GTM Paweł Gabara ogłosił konkurs na nową formułę Gliwickich Spotkań Teatralnych. Wygrały go Jolanta Szymura i Beata Sokołowska z Impresariatu Gliwickiego Teatru Muzycznego. Nowe GST będą festiwalem o wiele bogatszym niż do tej pory i - przede wszystkim - wielonurtowym.

Najważniejszą nowością jest wprowadzenie nurtu „Inspiracje", czyli konkursu na inscenizację teatralną zainspirowaną wnętrzem Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach. Konkurs ma charakter otwarty, choć adresowany jest głównie do twórców, którzy mogą się już wykazać poważniejszym dorobkiem artystycznym. Organizatorzy do 31 stycznia 2007 roku czekają na pisemne propozycje, zawierające opis projektu przedstawienia, spośród których w lutym wybiorą czterech uczestników konkursu. Będą oni mogli przygotować spektakl lub projekt artystyczny w przestrzeni Ruin Teatru Miejskiego - Gliwicki Teatr Muzyczny zapewni im czas na próby oraz zwrot kosztów produkcji do wysokości 6 tysięcy złotych. Gotowe spektakle zostaną pokazane w ramach nurtu „Inspiracje" w czasie Gliwickich Spotkań Teatralnych. Oceniać je będzie czteroosobowe jury w składzie: Jacek Głomb (reżyser, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), Leszek Mądzik (reżyser, plastyk, twórca Sceny Plastycznej KUL) Łukasz Drewniak (krytyk teatralny, recenzent „Przekroju") oraz Paweł Gabara (dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego - przewodniczący). Zwycięzca konkursu otrzyma pieniężną Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice „Inspiracje".

Uczestnicy konkursu mają za zadanie w możliwie maksymalnym stopniu wykorzystać walory teatralne Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Główny nurt Gliwickich Spotkań Teatralnych będzie przebiegał pod nazwą „Wizje/Kreacje". Znajdzie się w nim osiem spektakli, podzielonych na dwie podkategorie: „Wizje", czyli spektakle, w których w większym stopniu do głosu dochodzi autorska wizja reżysera, oraz „Kreacje", czyli przedstawienia, w których nacisk został położony raczej na aktorstwo. Nurt ten nawiązuje do dotychczasowych tradycji Gliwickich Spotkań Teatralnych jako festiwalu, na którym prezentowane były najważniejsze dokonania scen polskich w danym okresie.

Kolejną częścią odświeżonych Gliwickich Spotkań Teatralnych będzie nurt „Festiwal Sąsiadów - scena Szapito", nawiązujący do sprawdzonego w czasie ubiegłorocznej edycji pomysłu pokazywania spektakli offowych w „półplenerze", czyli teatralnym namiocie. W ramach XVIII GST organizatorzy chcą zaprezentować przedstawienia naszych bliskich sąsiadów - teatrów działających w Czechach, na Słowacji czy w Niemczech. W ramach tego nurtu mogą się również znaleźć spektakle z pogranicza różnych form sztuki.

Ostatnią nowością jest znaczna rozbudowa nurtu plenerowego. Oprócz zwyczajowych już parad i dużych spektakli plenerowych, organizatorzy chcą zaprosić do uczestnictwa w festiwalu lokalne grupy teatralne. W ramach projektu „Teatr w zaułkach" będą mogły one prezentować swoje dokonania w najróżniejszych miejscach Gliwic (fontanny, place, skwery, podwórka). Organizatorzy pragną, by dzięki temu nurtowi na czas trwania Gliwickich Spotkań Teatralnych Gliwice zamieniły się w jedną, wielką, ruchliwą teatralną scenę - by wszystkie zaułki miasta tętniły życiem teatralnym, jego najbardziej różnorodnymi formami i wcieleniami.

XVIII Gliwickie Spotkania Teatralne będą się odbywały od 8 do 20 maja 2007 roku.

Organizatorami festiwalu są Samorząd Miasta Gliwice oraz Gliwicki Teatr Muzyczny.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
Jasiek i... słuchowisko online
"Jasiek i..." - rusza cykl słuchowisk Wrocławskiego Teatru Lalek

W czasie epidemii macie okazję posłuchać spektakli online na stronie teatru WTL.

opera streaming - spektakle online
Najsłynniejsze włoskie opery do zobaczenia online [WIDEO]

Region Emilia Romagna zaprasza na spektakle w sieci.

Ostatnio dodane
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.