Dzieje się - Teatr

Hartowanie Teatrem

2008-10-02 13:17:28 | Gliwice
 Zirytowani, wściekli i źli. Tak przedstawia się polska młodzież w spektaklach prezentowanych w ramach Hartowania Teatrem Bytomskiego Centrum Kultury. Prezentacja teatrów nowego offu odbędzie się w Beceku 19 października o 18:00.

Młodzież, której Becek daje możliwość prezentacji swoich racji, jest zagubiona. Z jednej strony instynktownie odrzuca konsumpcyjny styl życia, fałszywe i puste w swoim mniemaniu slogany reklamowe i agresywny marketing. Z drugiej natomiast broni się przed wpajanym od dzieciństwa wzorcem Polaka, utrwalonym na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Przypalany Kmicic ich nie kręci, Wołodyjowskiego, który ginie w twierdzy nie rozumieją, a romantyczne zobowiązania Podbipięty wydają im się zwyczajnie głupie.

Może się mylą, może idą w złą stronę, ale starają się być sobą, zachować zdrowy rozsądek i znaleźć trzecią drogę. Czy im się udaje? O tym przekonać się można oglądając ich spektakle – Głuchoniemoc sióstr Fijewskich i MY Teatru Brama pokazywane w Beceku w ramach Hartowania Teatrem.

Spektakle prezentowane w Beceku w ramach Hartowania poruszają tematy, które zawsze są trudne. Takie tematy, które dla młodzieży są szczególnie interesujące - nawet wtedy, kiedy o tym nie mówi. Niechciana ciąża, kwestie seksualności i rozsądnego planowania własnego życia należą do tych właśnie zagadnień. Głuchoniemoc, spektakl w wykonaniu sióstr Fijewskich to nie tylko dobra sztuka, ale też program dydaktyczny. Wśród materiałów, którymi dysponują autorski sztuki jest min. broszura dotycząca seksu i macierzyństwa. Dzięki temu nauczyciele mogą połączyć dydaktykę i kulturę.
 
Monodram Głuchoniemoc to historia szesnastolatki „A. z Grodziska”. Dziewczyna poszła na pielgrzymkę do Częstochowy i... zaszła w czasie jej trwania w ciążę. To spektakl prosty, poruszający, ważny, który jak w soczewce skupia i pokazuje bezradność pozostawionej samej sobie nastolatki w naszym pełnym hipokryzji społeczeństwie. Spektakl otrzymał wyróżnienie na  XIV Łódzkich Spotkaniach Teatralnych 2005.

„MY” to z kolei fragmenty rozmów, zabaw, refleksji. To szczera opowieść, będąca efektem wielogodzinnych prób. Historie każdej z tworzących spektakl osób składające się na spektakl. „MY” to wynik wspólnej pracy reżysera Daniela Jacewicza oraz młodych ludzi z Teatru Brama. To interesujący kolażem jednostkowych opowieści składających się na obraz świata widzianego oczami młodych ludzi. Historie oparte zostały na kontrastach do bólu przypominających nasze codzienne życie.  Spektakl mówi o lekach, przemijaniu, samotności i uwikłaniu w zaprogramowane z góry życie. Nie jest to jednak historia smutna - jest w niej wiele miejsca na marzenia w osobistej wyprawie każdego z nas.

(informacja prasowa)
 

 
Słowa kluczowe: hartowanie teatrem off Bytomskie Centrum Kultury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
The Royal Moscow Ballet
The Royal Moscow Ballet - rosyjscy mistrzowie baletu w Polsce [Trasa]

Korona rosyjskiego baletu zawita do siedmiu miast w naszym kraju ze spektaklem "Jezioro Łabędzie".

Kroniki zarazy
Zbliża się premiera serialu internetowego "Kroniki zarazy" [WIDEO]

To produkcja, która powstała na podstawie "Dziennika z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.