Dzieje się - Teatr

"Anna Karenina" wg Lwa Tołstoja

2007-04-16 14:11:51 | Gliwice

 "Anna Karenina" to klasyka europejskiej powieści. Tołstoj opowiedział wzruszającą historię miłości, upadku i klęski kobiety, która burzy więzy rodzinne, porzuca męża i synka, aby móc połączyć się z kochankiem. Zainspirowany dziełem rosyjskiego pisarza Józef Opaliński podjął się stworzenia adaptacji teatralnej, której efekty będziecie mogli zobaczyć już 20 kwietnia na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Dzieła Tołstoja, należące do największych osiągnięć rosyjskiej prozy realistycznej, wywarły ogromny wpływ na literaturę światową, a jego poglądy wpłynęły na rozwój myśli etycznej początku XX wieku. Powieść "Anna Karenina" była już kilkakrotnie adaptowana dla potrzeb zarówno teatru jaki i filmu. W roli tytułowej bohaterki występowały takie gwiazdy jak Greta Garbo czy Sophie Marceau. W spektaklu zrealizowanym przez Opalińskiego, którego premiera już wkrótce, zagrają ją Wioletta Białk, Małgorzata Długosz i Katarzyna Wysłucha.

Na pytanie "dlaczego Anna Karenina?" reżyser odpowiada, że od dawna marzył o tym, by podjąć się realizacji tego arcydzieła. Stwierdził, że "Miłość, złość, tęsknota i cierpienie są tu opisane w sposób doskonały. Anna, Wroński, Karenin, Kitty, Dolly, Konstanty i Mikołaj Lewin - to bardzo złożone postacie, często coś udające, ale w intymnych scenach pokazujące swoje prawdziwe emocje". Według Opalińskiego Anna to kobieta upadła, bo zdradziła męża i zostawiła ukochanego synka dla kochanka Wrońskiego. Ten choć kochał ją naprawdę i do końca, nie potrafił odmówić sobie jednak rozmaitych przyjemności: bywania w teatrach, klubach i na spotkaniach towarzyskich. Anna czuła się odrzucona. Oszołomiona osamotnieniem, zazdrością o ukochanego wpada pod pociąg, popełniając samobójstwo. Oprócz cierpienia głównej bohaterki reżyser postanowił pokazać także zmagania Aleksego Karenina - męża Anny nie potrafiącego dotrzeć do żony, która całe serce oddała Wrońskiemu.

Józef Opalski - reżyser, publicysta, krytyk teatralny, tłumacz, pedagog. Z jego prac reżyserskich wymienić warto m.in.: Rigoletto G.Verdiego (1989) i Cosi fan tutte W. A. Mozarta (1991) w Operze Krakowskiej, Sexualnezło wg K. Weilla w Teatrze Śląskim w Katowicach (1993), Lekcję E. Ioneski w Teatrze Korez w Katowicach (1994), Człowieka z La Manchy M. Leigha w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (1997), Letni dzień S. Mrożka (2001), Pokojówki J. Geneta (2006) i Tango Piazzolę A. Burzyńskiej (2007) w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (2001).

Prapremiera: Gliwicki Teatr Muzyczny, 20 kwietnia 2007

Kolejne spektakle: 21, 22, 24, 25 i 27 kwietnia 2007

CENY BILETÓW:

20.04, godz. 19.00 (premiera) - od 65 do 90 zł
21.04, godz. 18.30 (premiera II) oraz 22.04, godz. 18.00 - od 45 do 75 zł
24, 25 i 27.04, godz. 18.30 - od 26 do 45 zł

REZERWACJA i SPRZEDAŻ BILETÓW:

BIURO OBSŁUGI WIDZÓW i PROMOCJI GTM
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

tel. 032 230 49 68 / 032 231 80 38

fax 032 301 51 93

e-mail: bow@teatr.gliwice.pl

KASA BILETOWA GTM

czynna od wtorku do soboty w godz. 9.00 - 19.00, w nd, pn i święta - 2 godziny przed spektaklem
tel. 032 232 13 39

Słowa kluczowe: Anna Karenina, Józef Opalski, Gliwicki Teatr Muzyczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Trojanki - Jan Klata- prÃłba
Jan Klata laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej

Reżyser spektaklu "Trojanki" dostał nagrodę za kreowanie nowego języka teatru.

Lelenfant
Brave Kids to teraz Lelenfant - projekt artystyczno-edukacyjny w nowej odsłonie

Niezależnie od kraju pochodzenia, dzieci i młodzież znajdują wspólny język podczas zabaw, gier i twórczej ekspresji.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.