Dzieje się - Literatura

Nowy Horst Bienk odnaleziony

2006-12-08 14:20:47 | Gliwice

 W konkursie literackim "Gliwice i Górny Śląsk jako wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe. Poszukujemy nowego Horsta Bienka" zwyciężyła Marta Giglok z Bytomia.

Uroczystość ogłoszenia zwycięzców oraz wręczenia nagród odbyła się 7 grudnia br., w dniu 16 rocznicy śmierci Horsta Bienka, w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przy ul. Rybnickiej 27. Sylwetka pisarza obecna była w powstałej w ubiegłym roku wystawie jemu poświęconej, która, prezentowana ponownie, stanowiła scenografię dla konkursowego finału. Oprawę muzyczną uroczystości stworzyła grupa młodych śląskich muzyków z zespołu FUSION TRIO.

Spośród nadesłanych prac Jury w składzie: Krzysztof Karwat i dr Grzegorz Olszański wybrało sześć prac, które otrzymały wyróżnienie w postaci druku w publikacji pokonkursowej.

Ponadto wyróżnienie specjalne nagrodzone markowym piórem wiecznym, książką i publikacją pokonkursową otrzymali:
* Piotr Biegasiewicz - "list horsta bienka do jego bliżej
nieznanej miłości z workutu"
* Adriana Surwiło - "Bogactwo pamięci"
* Przemysław Pałka - "Moje miasto Gleiwitz"

Jury przyznało III miejsce wraz z markowym odtwarzaczem mp3, książką i publikacją pokonkursową Monice Bielec z Gliwic za pracę "Dwanaście strzelb".

Odtwarzacz mp3, książka i publikacja pokonkursowa stanowiły nagrody rzeczowe dla Jakuba Zuchowskiego z Zabrza, laureata II miejsca i autora szkicu literackiego "Witaj w domu, Werner".

Praca pt. "Powrót" przyniosła zwycięstwo w konkursie młodej autorce z Bytomia. Marta Giglok, laureatka I miejsca w konkursie, za swoją pracę otrzymała laptopa oraz dodatkową książkę i publikację pokonkursową. Zwycięskie opowiadanie okazało się być debiutem literackim laureatki, którą do napisania pracy, opierającej się na historiach rodzinnych, zainspirował nie kto inny jak Horst Bienek.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani upominkami w postaci książek autorstwa Horsta Bienka oraz publikacji poświęconych twórczości i sylwetce pisarza.

Przed kilkoma miesiącami Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego w Krakowie oraz Samorządem Miasta Gliwice zaprosili młode pokolenie Górnoślązaków do udziału w konkursie "Gliwice i Górny Śląsk jako wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe. Poszukujemy nowego Horsta Bienka", w którym zachęciliśmy młodych ludzi do zapoznania się z prozą Horsta Bienka, historią Gliwic oraz Górnego Śląska, przelania na papier swoich przemyśleń i emocji związanych z Górnym Śląskiem, jego szeroko pojętym polsko-niemieckim dziedzictwem kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Gliwice, o którym wiele tysięcy Europejczyków mówiących różnymi językami może mówić jako o mieście swego dzieciństwa.

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy w języku polskim lub niemieckim w dowolnej formie literackiej (proza, wiersz), przy czym tematycznie prace powinny dotyczyć Gliwic - miasta rodzinnego Horsta Bienka - lub regionu Górnego Śląska w kontekście szeroko pojętej tematyki polsko-niemieckiej. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów oraz młodzież pracującą zawodowo w wieku od 15 do 25 lat.

W czasie trwania konkursu nadesłanych zostało blisko sześćdziesiąt prac, a wśród nich wiele wierszy, opowiadań oraz utworów o charakterze publicystycznym. Narzucona regulaminem konkursowym tematyka śląska nie odstraszyła jednak młodych autorów spoza regionu. Prace konkursowe nadchodziły również z województw mazowieckiego, wielkopolskiego czy nawet z Włoch.

Słowa kluczowe: Marta Giglok
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Najlepsze książki o zarazie, czyli motyw epidemii w literaturze

Jak autorzy wyobrażają sobie globalną pandemię?

Czym się kierować przy wyborze ksiąÅźki
Czym się kierować przy wyborze książki?

Podpowiadamy, jak kupować książki z głową!

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.