Kino
Wieczór Pamięci

Wieczór Pamięci

Opis

W listopadzie w wieku 84 lat odszedł Stanisław Różewicz - reżyser wybitny i skromny. Wielki autorytet moralny polskiego kina.

Kiedy myśli się o historii kina polskiego nie według nurtów takich jak "szkoła polska" czy "kino moralnego niepokoju", ale według indywidualności, Stanisław Różewicz okaże się kimś niezastąpionym, jedynym w swoim rodzaju.

Był twórcą filmów nieprzemijających, choć zbyt rzadko przypominanych, takich jak: "Wolne miasto" (1958), "Świadectwo urodzenia" (1961), "Głos z tamtego świata" (1962), "Na melinę" (TV 1965), "Westerplatte" (1967), "Samotność we dwoje" (1968), "Drzwi w murze (1973), "Ryś" (1981), "Diabeł" (1985).

Prowadził w kinie swój własny, czysty wątek, szedł własną drogą niezależną od mody.

18 grudnia 2008 o g. 18.00 zapraszamy do Kina AMOK w Gliwicach na projekcję filmu "Świadectwo urodzenia", którego scenariusz powstawał w dużej mierze w Gliwicach. Pisali go: Stanisław i Tadeusz Różewiczowie. Wybitny poeta mieszkał w latach 1949-1968 przy ulicy Zygmunta Starego i tu odwiedzał go brat Stanisław razem ze swoim synem Pawłem.

Film "Świadectwo urodzenia" z 1961 roku otrzymał nagrodę FIPRESCI oraz Grand Prix Jury młodzieżowego na MFF w Cannes i Wenecji w 1962 roku. Składa się z trzech nowel, ukazujących pełną napięcia atmosferę codzienności okupacyjnej widzianej oczami dzieci.

I "Na drodze". Zagubiony we wrześniowej zawierusze chłopiec i taboryta wiozą po rozbiciu oddziału nikomu już niepotrzebną kancelarię. Błąkają się po bezdrożach, aż w końcu  i oni chwycą za karabin i staną do nierównej walki.
W tej noweli wystąpił m.in. Wojciech Siemion.

II "List z obozu": Chłopcy pomagają matce w trudnych dniach okupacji. Ze szczególną troską i czcią opiekują się mundurem oficerskim ojca, który przebywa w obozie jenieckim w Niemczech. Kiedy jednak pewnego razu zjawia się u nich jeniec radziecki, uciekinier z pobliskiego obozu, bez wahania dadzą mu buty i mundur ojca. W tej noweli jako dziecko wystąpił m.in. syn Stanisława  - Paweł Różewicz.

III "Kropla krwi": Bohaterką noweli jest ukrywająca się w sierocińcu dziewczynka żydowska, u której Niemcy, specjaliści do spraw rasowych, odkrywają typowe cechy aryjskie.

           

Po projekcji przewidziane jest spotkanie z WOJCIECHEM SIEMIONEM, 80-letnim aktorem teatralnym i filmowym, wybitnym interpretatorem poezji. Grał m.in. w komedii Andrzeja Munka "Zezowate szczęście",filmie wojennym Jerzego Passendorfera "Kierunek Berlin", "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy oraz filmie fantastycznym  Stanisława Różewicza "Piekło i niebo" (autorami scenariusza byli Kornel Filipowicz i Tadeusz Różewicz).

Wystąpił również w sztukach Tadeusza Różewicza, m.in.: "Kartoteka" (jako Bohater), "Stara kobieta wysiaduje" (jako Stara Kobieta).

O Stanisławie Różewiczu i jego twórczości opowie dr Urszula Biel, filmoznawca i kierownik kina AMOK.

Spotkanie z Wojciechem Siemionem poprowadzą: redaktor Ewa Niewiadomska (kierownik działu kultury Polskiego Radia Katowice) oraz Krzysztof Korwin Piotrowski (reżyser filmów dokumentalnych m.in. o Janie Nowaku-Jeziorańskim i o Tadeuszu Różewiczu, kierownik artystyczny GTM).


Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Millennium Docs Against Gravity
Są już bilety na 21. Millennium Docs Against Gravity

Wrocławska odsłona festiwalu potrwa od 10 do 19 maja 2024 roku.

the strangers 2024
Maraton Strachu w Heliosie na koniec maja 2024

W programie są cztery filmy grozy, w tym dwa premierowo!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!