Patronujemy - Muzyka

Winter Reggae Exclusiv Stage

2009-11-23 17:06:02 | Gliwice

Już 5 grudnia w gliwickim  Rock, a Music Club wystartuje Winter Reggae Exclusiv Stage!

To jedna z ostatnich tak gorących imprez roku 2009. Niesamowita mieszanka korzennego reggae, ognistego ska, zadziornego hip hopu i mocnych dubowych bassów dla wszystkich spragnionych szaleństw przed świątecznymi biesiadami oraz dla tych, którzy chcą wypocząć, przed szalenstaw zakupów świątecznych! Na scenie jednego z najlepszych klubów w kraju ( nawiązującego do tradycji studenckiego Gwarka działającego w latach ’80 tych) staną świetnie zapowiadający się debiutanci - Jumanji jak i składy, które na stałe zagościły w sercach fanów – CGB i Dubska. Gwiazdą wieczoru będzie legenda polskiej ceny reggae Gedeon Jerubbaal! Zawita na ziemie śląska po raz pierwszy od ponad 20 lat! Noc zakończą gorące sound systemy!
 
GEDEON JERUBBAAL

Jeden z prekursorów muzyki reggae w Polsce obok takich grup jak: Izrael, R.A.P. Daab czy Bakszysz. Kompozycje Gedeona utrzymane są w melodyjnej stylistyce bliskiej stylowi zespołu Daab, a teksty są pełne odniesień do Biblii, co z kolei zbliża jego twórczość do stylu grupy Izrael.
Gedeon Jerubbaal zadebiutował we wrześniu 1983, po czym w ciągu pierwszych pięciu lat istnienia zagrał około 300 koncertów. W latach 1984-1988 zespół grał na kolejnych edycjach wielkich festiwali - "Muzyczny Camping" w Brodnicy, "Reggae is King" w Poznaniu, "Reggae nad Wartą" w Gorzowie Wielkopolskim, "Winter Reggae" w Gliwicach czy "Marlejki" w Warszawie. Resztę koncertów stanowiły występy w różnych, nawet najmniejszych miejscowościach. Stał się pierwszą polską grupą reggae, która nagrała teledyski (do utworów "Śpiewaj i tańcz" oraz "Cichy brzeg") a Tonpress wydał dwa single „Cichy brzeg” ( 1985) i „Fanti (1986). Grupa przestała grać latem 1988 z powodu zniechęcenia muzyków marazmem polskiego rynku muzycznego, sytuacją polityczną w Polsce i postawą polskiego społeczeństwa.
Po kilku latach przerwy muzycy dokonali pod starą nazwą kilku próbnych nagrań, a także zagrali kilka koncertów (pomiędzy 1995, a 1997). Okres ten dokumentuje płyta „Umrzesz niewolnikiem” (wydana w 2004). Latem i jesienią 2004 grupa zagrała serię koncertów (m.in. w Ostródzie, Bydgoszczy i Poznaniu). Natomiast w 2007 postanowili wspólnie z Inity Dub Mission wyruszyć w trasę koncertową dedykowaną zmarłem w 2006 Ryszardowi Sarbakowi, który od 1984 roku był trębaczem zespołu. Odwiedzili m.in. Ostróda Reggae Festival, Festiwal w Jarocinie i Reggae na Piaskach, Reggae nad Wartą. Podczas trwania koncertów powstał dokumentalny film, który został w lipcu 2008 wydany na płycie DVD dołączonej do pisma "Free Colours".

CGB

Zespół powstał 1997 roku w piwnicy pewnego domu w Kłobucku. Było ich dwóch - perkusista Szymek i basista Kuba. Skład dość skromny, za to już z własną nazwą, podkradzioną z tomika wierszy Jerzego Harasymowicza, znalezionego w domowej biblioteczce. Takie były garażowe, a raczej piwniczne początki Całej Góry Barwinków. Po kilku zmianach w składzie i niezliczonych próbach zespół zadebiutował 18 września 1998 roku w hali sportowej kłobuckiego OSiR. Machina koncertowa zaczęła się rozkręcać i chłopaki zaczęli być zapraszani w coraz odleglejsze regiony naszego kraju. W 2003 min. udział w konkursie festiwalu w Ostródzie i występ na dużej scenie Przystanku Woodstock w Kostrzynie. Pierwsza płyta zespołu zatytułowana po prostu 'Cała Góra Barwinków' swoją premierę miała 5 grudnia 2004 roku podczas festiwalu 'Winter Reggae' w Gliwicach. Wydawcą została firma Zima. Debiutancki album zespół promował podczas niezliczonych koncertów w całej Polsce, zaliczając przy okazji wszystkie najważniejsze festiwale reggae. Na początku 2006 roku grupa wzięła udział w trasie PRLive. W międzyczasie premierowa piosenka 'Woman' trafiła na składankę 'Far away from Jamaica'. Przełom 2006/2007 to już nagrania drugiej płyty zespołu zatytułowanej '24 godziny'. Album miał premierę 16 kwietnia 2007 roku, a ukazał się nakładem wydawnictwa Lou & The Rocked Boys. Tytułowa piosenka z nowej płyty bardzo dobrze radziła sobie w mediach dochodząc do 1 pozycji na liście Radia Bis. Powstał do niej również teledysk. Lato 2007 roku przyniosło min. zaproszenie do wzięcia udziału w Heineken Opener Festival w Gdyni. Kolejny singiel z płyty, piosenka 'Tracę czas', zaczęła bardzo często pojawiać się na falach radiowej Trójki. Na jesieni 2008 roku CGB znowu ruszyło w trasę, tym razem wraz z zespołem Dubska. 'Kumple on tour', bo pod takim hasłem odbywały się koncerty obu grup, trwała aż do wiosny 2009 roku. Specjalnie z myślą o tym wydarzeniu przygotowany został singiel, na którym znalazła się nowa wersja szlagieru Mieczysława Fogga 'Ta ostatni niedziela' (wykonana wcześniej na żywo w programie 'Kuba Wojewódzki) oraz premierowa piosenka grupy Dubska. Był to pierwszy w historii obu zespołów winyl. Latem 2009 roku rozpoczęła się sesja nagraniowa trzeciej płyty Całej Góry Barwinków. Premiera planowana jest na listopad 2009 roku.

DUBSKA

Zespół powstał w Bydgoszczy w 1999 roku. Początkowo grupa grała szeroko pojętą muzykę dub. Dała się poznać jako kapela nieszablonowa i jedyna w swoim rodzaju, grająca w większości instrumentalne utwory, w których wiodącą rolę odgrywała rozbudowana sekcja dęta. Później stopniowo muzyka zespołu ewoluowała w stronę bardziej piosenkową, nie pozbawioną jednocześnie elementów dubu. W 2005 roku wytwórnia Mami Records wydała pierwszą oficjalną płytę grupy zatytułowaną po prostu "Dubska". Płyta zawierała 13 reggae’owych piosenek, z których największą popularność zdobyły takie utwory jak "Raj", "Subway", "Wiatr", czy "Reggae music". Od tej pory zespół zaczął regularnie koncertować. Wystąpił na większości festiwali reggae w Polsce, takich jak: Afryka w Toruniu, Ostróda Reggae Festiwal, Winter Reggae w Gliwicach, Gorzyce Reggae Festiwal, Nie Zabijaj w Olesnie, Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim, Reggae nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim a także na Przystanku Woodstock. Grupa wyjechała na koncerty do Grecji, zagrała też trasę po Polsce z zaprzyjaźnionym zespołem Upside Down. Płyta Dubska zebrała bardzo pozytywne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności. Charakterystyczny styl, dwóch równorzędnych wokalistów, genialna sekcja rytmiczna i świetna sekcja dęta, to główne zalety zespołu, które sprawiają, że kapela jest świetnie przyjmowana na koncertach i pomimo młodego wieku jest zaliczana do najlepszych grup reggae w Polsce. Reggae-kwartalnik "Free Colours", umieścił w drugim numerze wyniki plebiscytu podsumowującego 2005 rok na polskiej i zagranicznej scenie reggae. Dubska znalazło się w gronie finalistów trzech kategorii  Najlepsza płyta polska, Największa polska muzyczna nadzieja i Najlepszy polski debiut płytowy. W 2006 roku ukazuje się drugi album zespołu „Avokado” a tytułowy utwór staje się przebojem granym w całym kraju. Zespół cały czas koncertuje m.in. w rosyjskim wokalista Gera Moralesem, z którym wydał płytę „Dubska Division”.

JUMANJI

Jumanji powstało pod koniec 2006r. Utwory Jumanji z założenia osadzone są w stylistyce rockowej. Jednak w miarę zróżnicowane upodobania muzyczne poszczególnych członków kapeli sprawiły, że w muzyce zespołu szybko zaczęły się pojawiać motywy reggae/ska, a nawet całe utwory z tego gatunku. Ta mieszanka w połączeniu z obecnością skrzypiec składa się na specyficzny i rozpoznawalny styl.

SPLENDID & WSPÓLNY MIANOWNIK

Młode lwy reggae parkietu! Kilka godzin świetnej zabawy w wykonaniu wrocławsko – śląskiej załogi!

Bilety:
Przedsprzedaż: 26,00 zł
Dzień koncertu: 30,00 zł

Przedsprzedaż prowadzą:

KATOWICE: All ul. Mickiewicza 14,
KATOWICE: Komis Muzyczny ul. 3 maja 38,
GLIWICE: Czas ul. Zwycięstwa 1,
GLIWICE: Andegrand  Pl. Inwalidów,
GLIWICE: Iglo na Rynku,
BYTOM: Studio Tatuażu Rectum ul. Dworcowa 5 (oficyna),
TARNOWSKIE GÓRY: Pod Nazwą ul. Piłsudskiego 8,
RYBNIK: Andegrand Skateshop ul. 3 Maja 11,
ŻORY: Andergrand ul. Męczenników Oświęcimskich 40A,
RACIBÓRZ: D.H. Ikar Andergrand ul. Ludwika 15,
WODZISŁAW ŚLĄSKI: Butik 77 Rynek 27.

Strona internetowa: www.winterreggae.pl

Słowa kluczowe: Winter Reggae Exclusiv Stage, reggae, koncerty Gliwice
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
SnowFest 2019
SnowFest otworzył sezon festiwalowy 2019 - podsumowanie [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia prosto z zimowej stolicy polski.

6BM - NEOPHOBIA
Debiutancki album 6BM jest już dostępny. Posłuchajcie!

"NEOPHOBIA" do sprawdzenia na serwisach streamingowych.

6BM
Debiutancka płyta zespołu 6BM wkrótce w sieci

Charakterystyczne dla muzyki 6BM są brak gitary elektrycznej i zmodyfikowany bas, mocna sekcja rytmiczna, duży wpływ elektronicznych brzmień oraz emocjonalny wokal.

Polecamy
Trailer klipu WTM & CBR
Trailer klipu WTM & CBR

Zapraszamy do sprawdzenia wideo zapowiedzi najnowszego teledysku WTM & CBR do utworu "Brzytwa".

Dziś premiera płyty SBB
Dziś premiera płyty SBB

Nowe SBB od dzisiaj w sklepach! Długo oczekiwana płyta wreszcie ujrzała światło dzienne!

Ostatnio dodane
SnowFest 2019
SnowFest otworzył sezon festiwalowy 2019 - podsumowanie [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia prosto z zimowej stolicy polski.

6BM - NEOPHOBIA
Debiutancki album 6BM jest już dostępny. Posłuchajcie!

"NEOPHOBIA" do sprawdzenia na serwisach streamingowych.

Konkurs Ziaja