dlaStudenta.pl restauracje finanse praca ogłoszenia stancje galerie forum
Creamfields
2006-05-16

Deep Dish (USA)

Jako najlepsi Amerykanie na światowej scenie tanecznej, Deep Dish stali się najbardziej szanowanymi i sławnymi jej postaciami. Świadczą o tym m.in. zdobyta przez nich Grammy, najbardziej prestiżowa nagroda przemysłu muzycznego USA, zwycięstwo w plebiscycie magazynu „Muzik” w kategorii „najlepszy międzynarodowy didżej”, a także uznanie fanów głosujących na łamach DJ Magazine i zajęcie tam wysokiej pozycji w klasyfikacji World’s Top 100 Dj’s. W związku z wydaniem na wiosnę 2003 ich drugiej produkcji pod szyldem Global Underground (tym razem z dopiskiem „Toronto”), ich agencja bookingowa Bullitt Bookings ma ręce pełne roboty; ciągle napływają oferty od wykonawców, którzy chcą by duet zremiksował ich utwory; kwitnie dochodowy biznes w postaci trzech wytwórni w Waszyngtonie (Yoshitoshi Recordings, bliźniaczego labelu Shinichi Records, i nowego- YO). Pasmo sukcesów zdaje się nie mieć końca.

Trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się od przypadkowego spotkania w 1991 roku, które pobratało mieszkających w Waszyngtonie Aliego „Dubfire” Shirazinia’ę i Sharama Tayebiego. W owym czasie obaj szlifowali swe umiejętności na stołecznych (tj. waszyngtońskich) parkietach, aż pewnego razu omyłka bookingowa sprawiła, że stawili się za deckami jednocześnie. Ali i Sharam odkryli wtedy, że mają ze sobą wiele wspólnego, przede wszystkim dobitną chęć załatania dziury pomiędzy różnymi stylami muzyki elektronicznej. Późniejsze utworzenie Deep Dish Records doprowadziło w konsekwencji do przykucia uwagi, wtedy jeszcze raczkujących, Tribal America Records i zaowocowało występem Deep Dish na klasycznej już składance „Penetrate Deeper”. Jednak wrota do międzynarodowej kariery otworzył im remiks utworu De’Lacy - “Hideaway” i ustawiczna współpraca z kolegą ze szkolnej ławki - Brianem „BT” Transeau. Nazwa Deep Dish stała się synonimem rozwijającej się sceny deep house’owej (która swa nazwę zawdzięcza po części właśnie amerykańskiemu duetowi).

W 1998 r. Deep Dish wydali swój pierwszy album „Junk Science”, stanowiący wysublimowaną mieszankę deep lush house, rock/dance fusion, jazz-tinged soul i nastrojowych klimatów. Napędzany sukcesami singli takich jak “The Future Of The Future (Stay Gold)”, w którym słychać głos Tracey Thorn z Everything But The Girl, album “Junk Scence” uwydatnił talent muzyków do tworzenia nagrań, które równie dobrze brzmią w radiu, w domowych odtwarzaczach, jak i na klubowych parkietach. Kolejne albumy Deep Dish noszące tytuły: “Yoshiesque” (1999), “Renaissance Ibiza” (2000), “Yoshiesque Two” (2001) i “Global Underground – Moscow” (2001), są żywymi przykładami ich doświadczenia klubowego. Charakterystyczne eklektyczne brzmienie duetu natchnięte jest elementami house, techno, i trance, natomiast albumy kompilacyjne są kunsztowną zlepką większości elektronicznych stylów i brzmień.

Przez cały czas Deep Dish remiksowali dzieła artystów z nurtu mainstream i underground, co przysporzyło im ogromnego uznania w branży muzycznej. Klasyczne remiksy prac autorów takich jak Brother Brown, Gabrielle, Morel, Beth Orton, Sven Vath i Depeche Mode, obok wspólpracy z gwiazdami formatu Janet Jackson, The Rolling Stones, Madonna, ‘N Sync, i Justin Timberlake przyczyniły się do zdobycia przez Aliego i Sharama tytułu najlepiej sprzedających się remikserów. Spośród setek napływających ofert, Ali i Sharam wybierają tylko te, które odzwierciedlały ich chęć do różnorodności i eksperymentowania.

W 2001 roku Deep Dish uzyskali swoją pierwszą nominację do nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy remiksujący zespół roku” za utwory Madonny „Music”, Amber „Sexual (La Da Di)” oraz za autorski kawałek “Mohammed Is Jesus”. Kolejna nominacja przyszła w rok później i przyniosła duetowi Deep Dish ich pierwszą w historii nagrodę Grammy w kategorii „Najlepiej zremiksowany utwór” za piosenkę Dido „Thank You”. Singel ten stanowi doskonały przykład zręczności, jaką osiągnęli Deep Dish w transponowaniu popu na potrzeby muzyki klubowej. Po dziś dzień kawałek ten znajduje się na liście singli Billboard’u. Ich remiks piosenki “Like I Love You” Justina Timberlake’a również trafił na wspomnianą listę, dochodząc nawet do pierwszego miejsca w pod-kategorii Billboard Club Play.

Oprócz pomocy wpływowego didżeja, Danny’ego Tenaglia’i, to wsparcie Madonny stało się zasadniczym czynnikem, który umożliwił przedstawienie muzyki Deep Dish szerszej rzeszy publiczności. Na fali całego szumu wokół remiksu „Music” nominowanego do Grammy, Madonna zaprosiła Deep Dish do wystąpienia jako support na jednym z jej koncertów w nowojorskim Roseland Ballroom. Koncert szybko obrósł w legendę. Deep Dish zostali za pośrednictwem Madonny zapoznani z jej dobrą koleżanka Donattelą Versace, co z kolei zaowocowało podpisaniem przez Aliego i Sharama kontraktu na napisanie muzyki do prezentacji jej dwóch kolekcji w Paryżu i Mediolanie, a także didżejowania na ekskluzywnych after-parties. Zagrali oni również na imprezie w jej prywatnej rezydencji nad brzegiem jeziora Como we Włoszech, którą wydała na cześć drugiego już ślubu Jennifer Lopez z Chrisem Juddem.

Deep Dish są wielce cenieni ma całym świata za swoje energetyczne występy na żywo. W zeszłym roku Los Angeles Times pisało: „prawdopodobnie nie ma lepszych didżejów grających live niż Deep Dish”. Patrząc tylko na ich dziennik podróży, w którym figurują występy w takich miejscach jak Singapur, Mediolan czy Tokio, można uznać powyższy cytat za deklarację ogromnego zapotrzebowania na ich twórczość. Przez wszystkie te lata Deep Dish byli również rezydentami takich miejsc jak Renaissance na Ibizie, Space w Miami, Release w San Francisco, The End i Ministry of Sound w Londynie itd. Ich bezpardonowa tułaczka po całym świecie nie pozostawiła żadnych wątpliwości managementowi Global Underground, od którego dostali ofertę nagrania kompilacji na potrzeby serii. Byli pierwszym duetem, któremu udało się to osiągnąć. „Moscow” należy do najlepiej sprzedających się albumów GU. Zdobyła także nagrodę DanceStar USA za „Najlepszą kompilację 2002 roku”. W tym roku duet wydał kolejna płytę z serii Global Underground - tym razem płyty zainspirowanej występem w największym kanadyjskim klubie w Toronto - The Guvernment.

Internet:www.deepdish.com

Tłumaczył:© Maciej Wilczyński

 

http://www.soundrevolt.com/artists-8-pl.html

Białystok | Bydgoszcz | Częstochowa | Gliwice | Katowice | Kielce | Kraków | Lublin | Olsztyn | Opole | Poznań | Rzeszów | Szczecin | Toruń | Trójmiasto | Warszawa | Wrocław | Zabrze | Zielona Góra | Łódź