Teatr
Dni Tadeusza Różewicza

Dni Tadeusza Różewicza

Opis

Wieczór Pierwszy
RÓŻEWICZOWSKIE „TRELEMORELE”
Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach (Aleja Przyjaźni)
3 października 2006 (wtorek) godz. 19.00 – wstęp wolny (darmowe zaproszenia do odbioru w kasach Gliwickiego Teatru Muzycznego i kina Amok)

Pierwszy w Polsce przedpremierowy pokaz najnowszego dramatu Tadeusza Różewicza: Trelemorele (premiera 15.10.2006 na antenie TVP 2) na ekranie kinowym z udziałem reżysera Piotra Łazarkiewicza oraz Jana Peszka.
Przed spektaklem Jan Peszek zaprezentuje nowe, niepublikowane wiersze Tadeusza Różewicza. Towarzyszyć mu będzie grający na kontrabasie Bogdan Mizerski. Po pokazie planowane jest spotkanie z artystami i producentami spektaklu, które poprowadzi szef artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego – Krzysztof Piotrowski.

Specjalny Salon Poezji
RÓŻEWICZ WEDŁUG JERZEGO TRELI
Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach
15 października 2006 (niedziela) godz. 12.00 – wstęp wolny (darmowe zaproszenia do odbioru w kasach GTM i kina Amok)

Niezwykłe spotkanie z twórczością poetycką Tadeusza Różewicza, który był poważnym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. Wiersze usłyszymy w interpretacji mistrza słowa, wybitnego aktora Narodowego Starego Teatru w Krakowie – Jerzego Treli. Gospodarzem Salonu będzie dyrektor GTM – Paweł Gabara. Nie zabraknie też muzyki „na żywo” w wykonaniu znakomitego Kwartetu Śląskiego. Będą to: I Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego oraz I część IV Kwartetu smyczkowego Grażyny Bacewicz.

Wieczór Drugi
TEATR TADEUSZA RÓŻEWICZA
Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach
15 października 2006 (niedziela) godz. 18.00 – wstęp wolny (darmowe zaproszenia do odbioru w kasach GTM i kina Amok)

Tadeusza Różewicza jako dramaturga porównuje się do Samuela Becketta. Stworzył oryginalną formę teatralną, jest klasykiem awangardy XX wieku.
Podczas niezwykłego wieczoru w ulubionym miejscu Tadeusza Różewicza – Ruinach Teatru Miejskiego, spalonego w 1945 roku – zostaną zainscenizowane fragmenty utworów dramatycznych: Kartoteka, Stara kobieta wysiaduje, Pułapka, a także miniaturowy dramat Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami. Autor scenariusza i reżyser tego wieczoru Krzysztof Piotrowski zaprosił takich aktorów jak: Anna Polony (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), Zbigniew Zamachowski (Teatr Narodowy w Warszawie), Andrzej Dopierała, Artur Święs (Teatr Śląski w Katowicach). Wystąpią również artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego: solistka Wioletta Białk, aktorzy, tancerze, muzycy.
Planowana też jest dyskusja panelowa z udziałem artystów, poetów i literaturoznawców, zorganizowana przez zastępcę dyrektora GTM Grzegorza Krawczyka i kierownika literackiego GTM Jacka Mikołajczyka.

Wieczór Trzeci
RÓŻEWICZOWSKIE POSTSCRIPTUM
w ramach uroczystego koncertu z udziałem Janusza Olejniczaka
Gliwicki Teatr Muzyczny, ul. Nowy Świat 55/57
11 listopada 2006 (sobota) godz. 18.00

W programie wieczoru m.in.: V Koncert fortepianowy Es-dur „Cesarski” Ludwiga van Beethovena w interpretacji laureata Konkursu Chopinowskiego – Janusza Olejniczaka (który zagra na nowym fortepianie Petrof, zakupionym dzięki Samorządowi Miasta Gliwice i darczyńcom GTM-u) i orkiestry Gliwickiego Teatru Muzycznego pod batutą Tomasza Biernackiego, a także podsumowanie konkursu kompozytorskiego. W przerwie koncertu w foyer GTM nastąpi otwarcie wystawy, prezentującej wyniki konkursu plastycznego.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.